Ekonomi

Bangladeş Bankası repo faizini yüzde 8’e yükseltti, gözünü dövizde dalgalanmaya bıraktı

DHAKA – Bangladeş Merkez Bankası gecelik repo faizini 25 baz puan artırarak %8’e çıkararak sıkı para duruşunun devam edeceğinin sinyalini verdi. Vali Abdur Rauf Talukder liderliğindeki karar, merkez bankasının bu yılın Haziran ayı sonuna kadar enflasyonu yüzde 6’nın altına düşürmeyi hedeflediği enflasyonu kontrol etmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçası.

Bu atılım, Taka’nın yakın zamanda değer kaybetmesi ve ülkenin Ramazan’a yaklaşması nedeniyle özellikle endişe verici olan enflasyonist baskıların ortasında gerçekleşti.

Bangladeş Bankası, repo faiz oranını artırmanın yanı sıra serbest dalgalı kur sistemine geçmeyi planladığını da duyurdu. Bu değişiklik, ülkenin takip ettiği Uluslararası Para Fonu (IMF) kredi programının önkoşullarıyla uyumludur.

Şu anda ithal dolar kuru 110 Tk seviyesinde olup, merkez bankasının sıkı para politikalarının yılın ikinci yarısında da devam etmesi bekleniyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

habertaskopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu