Haber

Kocaeli’deki patlamada yaralananların sayısı 12’ye yükseldi

Kocaeli’deki patlamada yaralananların sayısı 12’ye yükseldi

Tahir Büyükakın: “Teknik arkadaşlar çıkan tozun patlamaya neden olabileceğini belirtiyor”

KOCAELİ – Kocaeli’de TMO silolarında meydana gelen patlamada yaralı sayısı 12’ye yükseldi. 2 kişinin durumunun ciddi olduğuna değinen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bunlar tahıl siloları. Hem yükleme hem de boşaltma faaliyetleri var. Teknisyenler bu esnada çıkan tozun patlamaya neden olabileceğini ifade ediyorlar.Kendilerine sorduğumuzda verdiği bilgi bu.Zaman zaman böyle oluyor.Patlamalar olabileceği belirtiliyor.Muhtemelen böyle bir Durum söz konusuydu. Daha detaylı bir çalışma yapılmadan kesin bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

Derince’deki TMO silolarında bugün saat 14.40 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda sağlık, itfaiye, KBRN, AFAD ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralılar olay yerinde yapılan müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yaklaşık yarım saat önce yaptığı açıklamada, “Buğday tozu sıkışmasından kaynaklanan patlamayı değerlendiriyoruz. Hem denizden hem karadan tedbirlerimiz var. Gerekli tedbirleri alıyoruz.”

Patlamayla ilgili açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Detaylı inceleme yapmadan ‘bu’ demek için erken ama teknik arkadaşların verdiği bilgileri tekrar ediyorum. Bunlar tahıl siloları. boşaltma faaliyetleri yapılıyor. Bu esnada açığa çıkan tozlar patlamaya neden olabiliyor.” Kendilerine sorduğumuzda verdiği bilgi bu. Bu patlamaların zaman zaman meydana gelebileceği söyleniyor. Muhtemelen böyle bir durum dillere destan olmuştur. Daha fazla araştırma yapılmadan kesin bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin olayın ilk anından itibaren sahada olduğunu kaydeden Büyükakın, “Arkadaşlarımız 45 işçi ile müdahale ediyor. Sağlık ekipleri var. Güvenlik ekipleri var. Tüm ekipler sahada. .”

“2 ağır”

2’si ağır 12 yaralı olduğunu anlatan Büyükakın, “Yarım saat önce aldığım bilgiye göre 2’sinin durumu ağır. Şu anda bölgeden ayrılıyorum, hastaneye gidiyorum. duruma bak”

“İhmal varsa gerekli yaptırımlar uygulanacak”

Büyükakın, bu tür alanları denetleme yetkisinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirterek, “Düzenli olarak denetim yaptıklarını biliyorum. Konuyla ilgili detaylı incelemeler yapıldıktan sonra ihmal varsa gerekli yaptırımlar uygulanacak ama çok fazla. Bunu değerlendirmek için henüz erken. 1 saat oldu bu kadar” dedi.

Büyükakın, aynı zamanda olay yerindeki yaralıların tamamının hastaneye sevk edildiğini sözlerine ekledi.

cizre-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu